Kryesore » 2012 » Dhjetor » 6 » 5 Arsyet qe shtyjne meshkujt ne tradheti
7:46 PM
5 Arsyet qe shtyjne meshkujt ne tradheti
Statistikat tregojne se tradhetia eshte nje gje e perbashket qe ndodh si tek meshkujt edhe te femrat, por meshkujt jane ata qe tradhetojne me shume. Ja pese gjera qe meshkujt kerkojne kur jane duke tradhetuar.
1. Lidhje emocionale. Ne nje marredhenie te maturuar, mund te ndodhe qe lidhja emocionale zbehet sidomos kur ka edhe kontradita mes çiftit. Me kalimin e kohes atij i mungon lidhja emocionale qe ka ndjere me pare me bashkeshorten e tij. Kur ai takon nje femer tjeter dhe e pranon ate ashtu siç eshte, eshte me e lehte per t`u lidhur me emocionet e tij dhe te ndihet i lidhur me kete person te ri. Sigurisht, kur epshi dhe periudha e mjaltit ne kete marredhenie e re te perfundoje dhe kriza emocionale te filloje perseri, ai do te filloje perpjekjet nga e para.
2. Vleresim. Meshkujve i`u pelqen te jene te vleresuar, po si pjesa me e madhe e njerezve ata nuk dine si ta pranojne kete vlersim. Ose si te kerkojne per te ose si t`ia japin vetes. Keshtu qe kur marredhenia e tyre e meparshme fillon te mbaje doza fajesie dhe kriticizmi, ata fillojne te kerkojne afirmim pozitiv nga te tjeret. Ne nje marredhenie te re çdo gje duket e mrekullueshme, ai duket i mrekullueshem, por me vone te gjithe behemi pjese e kritikave dhe vleresimi ne çift fillon te bjere.
3. Intimitet. Meshkujt duan nje partnere e cila i degjon, dike qe buzeqesh dhe ndan endrrat dhe shpresat. Pasi meshkujt nuk dine si ta komunikojne kete gje. Ne marredheniet e tyre ekzistuese tendenca per te menduar eshte "Ne jemi te martuar, une di çdo gje per ty”. Ne nje marredhenie te re çdo gje eshte e re dhe emocionuese, dhe te mesuarit rreth partnerit te ri eshte e lehte dhe ndjenja e intimitetit eshte krijuar.
4. Te ndjerit i deshiruar. Çdokush deshiron te ndjehet i deshiruar per sa i perket moshes, gjinise apo profesionit. Meshkujt nuk jane te ndryshem. Dhe meshkujt priren te socializohen per te patur sigurine dhe forcen si nje shprese, me shume se sa te jene te vleresuar per diçka. Pergjate jetes nje mashkull shpesh mund te ndjeje se kontributi i tij eshte marre si nje e dhene dhe ideja se kush eshte ai ne krahasim me ate qe ai mund te ofroje, behet me pak e rendesishme. Ne nje marredhenie te re papritmas ai rendesi perseri.
5. Seks. Seksi eshte nje menyre ku mashkulli ndihet i lidhur me partneren e tij. Meshkujt gjithashtu ndihen te vleresuar dhe te deshiruar gjate seksit. Pra, per meshkujt, seksi kater kenaqesi fizike qe i lejon ata te perqendrohen plotesisht ne momentin e tashem. Ne nje lidhje te re seksi eshte me frekuent.
Kur nje mashkull tradheton do te thote se ai nuk eshte i lumtur me lidhjen qe ka, apo diçka mungon. Ajo qe ndodh eshte se meshkujt ndihen te viktimizuar nga marredhenia e tyre dhe besojne se nuk kane mundesi te ndryshojne gje. Metropol.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus