Kryesore » 2012 » Korrik » 3 » 5 zakonet me te keqija te femrave
1:55 PM
5 zakonet me te keqija te femrave
Pasqyre, moj e bukura pasqyre, me thuaj: kush eshte e me bukura ne kete vend? Per kete , me e bukura sigurisht qe jeni ju,por me cfare çmimi? Ja pese zakone qe ju do te benit me mire ti linit.
Vishni kepuce me taka per dite
Lajm i keq por dhe kepucet me taka kane anen e tyre negative! Edhe pse ato ju tregojne nje siluete te bukur dhe lartesi, por ato nuk ndalojne vetem me kaq: ato ndikojne ne pozicionin tuaj, bejne presion ne qarkullimin e gjakut dhe mund te ju sjellin disa semundje te ndryshme; si dhimbjet e shpines palge ne kembe etj... Per te reduktuar demin, limitoni takat tuaj me nje mase me te arsyeshme kur behet fjale per nje përdorim te perditshem .

 Te keni nje cante dore shume te madhe 

E dinit ju qe agjendat e juaj elektronike si celulari , smartphone mund te ju sherbejne, gjithashtu dhe biblioteka virtuale etj. Nese e dini pse e transportoni ne canten tuaj te dores, pothuajse gjysmen e zyres? Shume prej nesh marrin mbajne me vete canta shume te medha, por ne kete rast rrezikun e peson shtylla juaj kurrizore, gjithashtu krahu dhe qafa. Per te evituar kete mbani ne cante gjerat me te rendesishme.


Te flini me makijazh ne fytyre
Pjesa me e madhe midis nesh e kane provuar tashme qe sa hyne ne shtepi ne darke , flejne me makijazhin ne fytyre. Por qe te lini ate ne fytyre gjithe naten nuk eshte nje ide e mire. Fytyra juaj akumulon gjate gjithe pluhur , makijazhi rrit efekte duke i mbykkur gjithashtu sa me shume poret e saj.
Ne fytyren tuaj nuk do te vonojne te dalin aknet dhe elemente te tjere qe do ta irritojne me teper.

Te mbani veshur masen jo te duhur te rexhipetave
Pas shume studimesh te bera ne kete subjekt, 70% e femrave nuk përdornin masen e duhur te rexhipetave. Jo vetem kjo mund te sjelli paragjykime per silueten tuaj, por gjithashtu mund te jete shkaku i shume te keqija: probleme te kurrizit, qafe, dhimbje te gjirit, veshtiresi ne frymëmarrje, irritim lekure, probleme qarkullimi etj. Mos luani rolin e shkencetaresh, mateni mire masen tuaj ose kërkoni ndihmen profesional , qe me nje shikim mund te ju pergjigjen


Opsesioni i pamjes
Mire qe meshkujt vuajne gjithashtu nga mungesa e besimit kur ka te bej per ceshtje fizike , studimet tregojne qe femrat jane te fiksuara per te pasur nje trup perfekt. Ku mos besi m mund jo vetem t’ju coj deri ne depresion, por dhe ne demtime te te trupit te shkaktuara nga regjimi qe mbani.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus