Kryesore » 2012 » Maj » 18 » A mund te zgjasi dashuria me shikim te pare?
3:13 AM
A mund te zgjasi dashuria me shikim te pare?
Per nje pjese te njerezve dashuria me shikim te pare ekziston? Ky lloj pasioni a mund ti rezistoj kohes?
Ju sapo e shikoni dhe zemra ju ben bum bum… Ja ku pasioni lind me nje shikim.Biem dakort per gjithcka , nuk jemi ndjere ndonjehere kaq te lumtur , mendojme se eshte njeriu i jetes sone.Sipas nje sondazhi te bere per Obsevatoire 52% e francezeve e kane tashme jetuar nje experience te tille.
 Por ky pasion verbues a mund te zgjasi? Shkencetaret thojne qe dashuria me shikim te pare nuk eshte menduar ndonjehere qe te zgjasi. " Ne term biologjik, funksionimi I ciftit eshte shume i thjeshte per tu kuptuar: dy partneret zgjidhen sipas kritereve pershtatshmerise shqisore, me pas ato bejne nje femije qe mbrojne deri ne diten kur femija eshte I afte te ushqehet vet , pothuajse.Atehere cifti ka permbushur misionin e tij , ai shkrihet” permbledhe me pak fjale Lucy Vincent , doktor ne neurobiologji.Pra per te luftuar kunder biologjise, duhet te perdorni dinakerine dhe te dyfishoni perpjekjet. Ata shpjegojne gjithcka per ta kthyer dashurine me shikimin te pare ne nje lidhje qe zgjat.Ne kohet e para, kane shpejt prirjen ta idealizojne partnerine tyre; per te pare vetem cilesite e tij dhe te harrojme gjithcka qe mund te na bezdis. Kjo eshte nje periudhe idelike , qe do te donim te mos mbaronte kurre. Megjithate vjen nje moment qe e shikojme qe partneri nuk eshte ashtu sic e mendojme,por gjithashtu mos shikoni imazhin qe te tjeter kane per te.

Te zhvilloni lidhjen tuaj
Kur pasioni verbues shtrihet me kalimin e kohes per te krijuar nje lidhje me e qendrueshme, kjo eshte pak zhgenjyese dhe i kujtojme me keqardhje marrezite e para te momentit.” Por duhet te kuptoni se dashuria me shikim te pare ekziston, qe eshte e mrekullueshme , por e shkurter , mundohuni te kontrolloni se cfare ju ndodh;nese ju ndodh juve”. Eshte koshienca ajo qe ju lejon te shihni zgjatjen e kesaj lidhjeje.

Por mbi te gjitha qe lidhja te zgjase, qe ajo te ushqehet me eksperiencat qe ato ndajne bashke dhe cifti mos te mendoj se te gjitha gjerat krijohen ne nje moment. Prandaj krijohen disa kujtime dhe aktivitete qe mund te beni bashke. Nje menyre per te zgjatur lidhjen.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus