Kryesore » 2012 » Korrik » 3 » Gjashte lloje te terheqjeve
1:48 PM
Gjashte lloje te terheqjeve
Njeriut mund t’i ndodhe te terhiqet nga dikush prej nga keto gjashte lloje te terheqjeve…
Terheqja seksuale
Terheqja seksuale eshte ndjenje qe te njerezit nxit deshiren per kontakt seksual me nje person te caktuar.
Terheqja romantike
Terheqja romantike eshte ndjenje qe te njerezit nxit deshiren per lidhje romantike me ndonje person te caktuar.
Terheqja siperfaqesore
Terheqja siperfaqesore eshte ndjenje qe nxit deshiren per nje lloj te caktuar te nje lidhjeje romantike. Kjo deshire mund te jete e perkohshme dhe perfundimi i saj me nje lidhje afatgjate ka gjasa te paketa.
Lidhja platonike
Lidhje platonike kane ata te cilet ndjenje nje lidhje te thelle dhe pelqim reciprok. Cmojne dhe adhurojne njeri-tjetrin, por pa deshiren per t’u bere cift romantik ose te kene nje lidhje seksuale.
Terheqja sensuale
Deshira qe te beni gjera sensuale (por jo edhe seksuale) me njerez te caktuar, vecanerisht ka te beje me nje afersi fizike, sic eshte perqafimi.
Terheqja estetike
Terheqja ndaj njerezve te tjere, e cila nuk eshte e lidhur me deshiren qe te beni ndonje gje me ta, qofte ne aspektin seksual apo ate romantik. Thjesht ju behet qejfi kur e shihni.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus