Kryesore » 2012 » Korrik » 25 » Jetoj me nje xheloz. Cfare duhet te bej?
3:15 PM
Jetoj me nje xheloz. Cfare duhet te bej?
Xhelozia eshte normale, por xhelozia e semure ka shkaqet e saja, te cilat jane ndonjehere te renda.
 Nese ju beni filma me imagjinaten tuaj per ate, i cili eshte i përqafuar me nje tjeter, nese keni arritur ne kete stad, pa dyshim ju jeni xheloze. Lajm i mire. Xhelozia mund te sherohet! Si te përballeni me kete fiksim ?Kete e shpjegon nje psikoterapiste e specializuar per " Fjalen e Femres' 

Te gjithe kemi provuar pak xhelozi tek partneri yne . Por kur mund ta njohim xhelozine e semure?
Te ndjeni pak xhelozi do te thote se ne e duam te dashurine tone. Por qe te jeni vazhdimisht xheloze tregon qe ka nje problem. Me pas behet nje spiunazh i vertet : telefonatat, mesazhr, e-mail-et ; kur nj efemer i afrohet dhe kur ndiheni e kercenuar, pra keto kemi te bejme me nje xhelozi te semure.


Kush jane simptomat qe ne duhet te kemi kujdes?
Ju krijohet lemsh ne gryke, ndryshoni humorin shpesh ( frika, zemërimi, trishtimi).Ato qe e jetojne, do te gjejne gjithmonë shkakun per te nxjerr dicka, duke i konfirmuar dyshimet e saja derisa behet e fiksuar.


A eshte me mire te flasim me partnerin derisa ai te zbuloj te gjithe simptomat tona si: kërkimi ne xhepat e pantallonave, hapja e sirtarëve dhe te e-mail-eve..?
Shpesh kjo situate mund ta largoj ate nga ne. Te diskutoni mund pra te siguroje xhelozine por mos harroni qe te shprehni xhelozine mund te jete shume e veshtire sepse ajo nuk vlerësohet. Prandaj kini kujdes nga ajo qe diskutoni , mos e nxirrni veten shume te dobet.


A ka partneri yne nje rol ne sherimin tone? Cilat jane sjelljet qe duhet ai te përshtati per te na ndihmuar?
Partneri ka nje rol te rendesishme : Ai duhet te bej kujdes qe partnerja e tij mos te ndihet e pa vlerësuar. Ai duhet te vlerësoj faktin qe ajo ka filluar te flasi . Gjithashtu ai duhet te rrije i qete sepse nje moment zemërimi mund te ushqej dyshimin tek ajo . Duke pasur nje reagim te dhunshem, ai do te rrezikoje qe te rrisi tek partnerja e tij ndjenjën e përçmimit.


Ne nuk jemi xheloz. Nga se vjen kjo vuajtje xhelozie ne nje cift?
Shume shpesh xhelozia e ka prejardhjen nga femijeria ose adoleshenca; braktisja, ndarja, largimi, traumat... Nje model cifti jane dhe pernderit tane , te cilet ndikojne shume jeten tone dashurore.


A mund te sherohemi nga ky fiksim ?
Mund te sheroheni me ndihmen e nje profesionisti te psikoterapise. Me ate ju do te eksploroni historine tuaj dhe ate te prindërve.


Kush jane etapat me te rendesishme te nje terapia?
Etapat kryesore jane: te mos jeni e ndrojtur, te kuptoni shkaqet e xhelozise dhe ti kaloni ( femijeri, adoleshence, imazhi prinderor..) , te sheroheni nga frika e braktisjes , te jeni te ndërgjegjshme se sa besim keni, te ndertni nje imazh te mire per veten , te mesoni te keni besim ne vetvete dhe te krijoni nje vizion te ri per marredhenien ne cift. Dashuria per veten eshte e rendesishme per tu sheruar nga xhelozia e semure.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus