Kryesore » 2012 » Korrik » 25 » Miqte ndihmojne per nje shendet te mire
3:16 PM
Miqte ndihmojne per nje shendet te mire
Miqte jane atje kur ju keni nevoje per to. Ato bejne mire ne moralin tuaj. Por jo vetem , te jeni te rrethuar me ato sjell mirëqenie serioze per shëndetin tone. Kjo eshte nje prove e shkences...
Miqte ju japin kurajo te dobësohemi
E dime mire, Te marrim rezolucione te reja sportive , si te shkoni ne sallen e sportit ose te shkoni ne pishine eshte me motivuese kur shkoni me nje mik.
Por miqte nuk kane nevoje te luajne rolin e trajnerit sportiv per te garantuar formen tuaj . Nje studim i hershem tregon qe vetem fakti per te frekuentuar miq qe kane nje forme trupi normal, ju lejon te ruani peshen dhe te humbisni kilet e tepërta.


Miqte na ndihmojne te heqim stresin
Kur ankthi rritet, mund ta mposhtni shume thjesht stresin duke qene me miqtë tuaj dhe aq me mire nese kane femra. Ndryshimi midis mashkullit dhe femrave ne rast stresi , keto te fundit kane nje hormone qe i shtyn ti afrojne miqte duke ja hutuar mendjen me fjale.


Miqte na ndihmojne te jetojme gjate
Miqte e vertet, ato qe jane gjithmonë aty ne rast nevoje, na sigurojne nje jete me te gjate se nje person qe nuk ka miq. Disa studiues , kane analizuar 148 studimi ka zbuluar qe personat qe kane miq te vertet i rrit shansin te jetoni 50% me shume , se sa ato qe nuk kane pak. Sipas studiuesit, te prisni marredheniet miqesore eshte me e dëmshme per shëndetin .


Miqte ndihmojne te kapërceni kancerin e gjirit
Kontakti miqte tuaj do t’ju mbroje nga disa semundje. Per shembull, femrat qe jane kane kancer ne gji dhe jane te izoluara nga shoqëria kane shume pak shanse te mbijetojne, sesa ato qe kane miq. Kjo eshte vendosur nga nje studim amerikan i realizuar ne 2006 mbi 3000 femra qe kishin kancer ne gji: femrat qe ishin vetem rrezikonin 4 here me shume te vdisnin nga semundja , sesa femrat qe kishin dhjete miq me shume .
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus