Kryesore » 2012 » Tetor » 14 » Pabarazia e gjinive ne pune
12:19 PM
Pabarazia e gjinive ne pune
Femrat shfaqen vetem ne nje pjese te kompanive ne France dhe kjo shifer nuk leviz qe prej 20 vjeteve.
Femrat dekurajohen me lehte
 Vitin e kaluar, 170 000 femra kane krijuar kompanite e tyre. Por duket qe ato nuk perfitojne nga I njejti akses informacionesh si meshkujt dhe perballe veshtiresi ato dekurajohen me thjeshte. Ato jane gjithashtu me te ndjeshme , nga ajo qe quajme " vetmi krijimi”, qe eshte e lidhur me mungesen e kolegeve dhe te nje ambienti te vertet pune.
Por ato jane gjithashtu me aventuriere
 Sondazhi I pare eshte bere nga nje grup studiuesish me 925 shefa kompanie per te shfaqur qe femrat kane me shume shije rreziku (80%) sesa meshkujt (77%).
Eshte e veshtire te ndash jeten private nga ajo personale
Pabarazia eshte ne dukje shume ne aspektet familjare te perditshme. Sipas sondazhit, 46% e femrave ndihen te perkrahura nga koleget kunder 66% te meshkujve.
Studiuesit e mbyllen sondazhin me nje fraze jo shume positive per femrat, duke permbledhur: " femrave vetmine, edukimin, shendetin, me fjale te tjera sherbimet dhe meshkujve tekniken , ndertimin, me fjale te tjera industrine” . Duhet akoma kohe per te ecur perpara.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus