Kryesore » 2012 » Tetor » 19 » Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti
11:02 AM
Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti
Menyra se si kushdo prej nesh fle gjate nates eshte nje tregues i mire rreth personalitetit te tij.Nje studim mbi "gjuhen e trupit”, mori nen hetim persona te ndryshem, pasi ishte regjistruar me pare se ne çfare pozicionesh i zinte gjumi.Me shume se gjysma e personave, kane si pozicion te preferuar per gjumin ate te shtrirjes ne nje krah dhe mbledhjes se gjymtureve. Diçka e tille lidhet ne menyre te drejteperdrejte me stresin dhe shqetesimin.Pozicioni i dyte me popullor eshte perseri fjetja ne njerin krah, por i shtrire ne te gjithe gjatesine e krevatit, pozicion qe lidhet me natyren enderrimtare dhe deshiren per te ndryshuar jeten aktuale.Persa i perket personave me nje vullnet te hekurt, shumica e tyre flene ne shpine drejt ose te kthyer ne nje krah, me duart jo te hapura anash, por te mbajtura poshte.Nga ana tjeter, ata qe flene barkas, kane nje tendence qe te kene me pak kontroll mbi jeten e tyre dhe qe te jene konfuz.Megjithate, realizuesit e studimit, disa eksperte britanike, saktesuan se keto rezultate lidhen vetem me nje pjese te madhe te grupeve te studiuara prej tyre dhe se ka raste te shumta perjashtimesh, ku dilet nga ky rregull. top-channel.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus