Kryesore » 2012 » Shtator » 6 » Stres ne cift? Ja keshillat per nje raport te qete
4:13 PM
Stres ne cift? Ja keshillat per nje raport te qete
Marredhenia ne cift, aq me teper kur ka vite qe zgjat, i duhet te kaloje faza shume te ndryshme dhe shpesh kritike per qetesine ne cift.Nese ne fillim, ne momentet e para sebashku, eshte pasioni qe forcon lidhjen mes dy poleve te ciftit, me kalimin e kohes ndodhin ferkimet dhe fillon merzitja. Si mund te jetohet nje raport i qete? Per te krijuar keto keshilla u angazhua doktoresha Kristin Yvone Fulbright, eksperte ne edukimin seksual, e cila ka vene re edhe perkeqesimin e problemeve seksuale gjate periudhes se stresit ne cift.Behet fjale per nje rreth vicioz qe fillon me keqkuptimet, kalon tek problemet personale, merr pjese ne raportin seksual, e cila rrit ndienjen e shqetesimit.
Ja 6 hapat qe percaktojne marredhenien ne nje gjendje te tille.

1) Tregoni vleresim ndaj partnerit. Eshte e rendesishme qe te dy polet e lidhjes jo vetem te ndiejne dashuri reciproke per njeri-tjetrin por edhe ta tregojne ate, edhe nepermjet gjesteve te vogla dhe komplimenteve.

2) Flisni dhe perballuni. Dialogu eshte thelbesor dhe duhet te perfshije jo vetem problemet me te rendesishme qe hasen ne perditshmeri, por edhe ngjarjet me te vogla qe forcojne ndienjen e perkatesise me njeri-tjetrin.

3) Pozitivitet kunder stresit. Eshte e kote te ankoheni kur cifti tashme eshte ne stres. Ilaci me i mire kete periudhe eshte sjellja pozitive dhe proaktive.

4) Besimi ne te ardhmen e lidhjes. Nese besoni se lidhja ka vlere per perpjekjet tuaja, shikoni ne te ardhmen dhe beni cdo gje qe te kaloni fazat e stresit, duke bere plane per te evituar shenjat e keqija.

5) Shpirti bashkepunues. Cifti duhet te marre ndihme reciproke, keshtu qe bashkepunimi si nje skuader ndihmin ne mireqenien e ciftit.

6) Seksi dhe thjeshtesia. Kerkoni atmosferen e koheve te fillimit, per te gjetur harmonine ne shtrat.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus