Kryesore » 2012 » Shtator » 26 » Sa kohë mund të duroni pa seks?
10:49 AM
Sa kohë mund të duroni pa seks?
A është e mundshme që ta shpjegoni nevojën për seks dhe sa kohë mundeni pa të? Ndonjëhere dhe për shkak të pikpamjeve të ndryshme të partnerëve, shpesh vjen deri tek zënkat përshkak të nevojave seksuale...Seksi, para se gjithash pa asnjë dilemë është nevoje trupore-fizike, e cila është bazuar në shoqërizim dhe riprodhim. Mbijetesa është e bazuar për njerëzit të jetojnë në komunitet, grupe, tek të cilët krijohen marrëdhënie ndërmjet personave të caktuar, të shkurtër apo të gjatë sido që të jetë, ndërsa akti seksual është njëra nga dallimet ndërmjat marëdhënieve.
Pra, si trupi kërkon seks? Lehtë mund të parashikohen shenjat e nevojës për seks, sepse shpesh herë, të kujtojnë problemet me të cilat angazhohemi gjatë tërë ditës. Mënyra më e mirë për ta kuptuar është se si këto shenja largohen menjherë pas seksit. Dijeni se për seks nuk ju nevojitet një person tjetër, kjo do të thotë se mund të masturboni, që paraqet një lloj të kënaqësie seksuale.

Ja edhe ca shenja që tregojnë se ju nevojitet seks.

Ankth i tepruar, streset e shpeshta, kok-dhimbje, humbja e oreksit, ndjenja kontradiktore ne lidhje me një person të caktuar, fantazitë e shpeshta seksuale. Pavarësisht nga reakcionet të cilat janë mungesë e aktit seksual, të arsyeshme ose jo, ne disa raste mund të vije edhe deri në çregullime mendore ose fizike, për shembull, probleme me lëkurën, acarim, zemërim, bujë, dhe përfundimisht mund të dëmtojë njerëzit rreth jush, të afërmit, si emocionalisht ashtu edhe psiqikisht.

Njiheni me shenjat të cilat ju tregojnë se keni nevoj, kështu do ta keni më lehtë, njejtë edhe simptomat të cilat paraqiten kohë pas kohe. Kështu do të mund të parandaloni momentet e vështira. Sigurisht ka intervale kohore kur nuk do të keni mundësi, respektivisht faktorë të ndryshëm si, shtatzania, mosha, gjendja psiqike, menopauza etj.

Edhe apstenimi pa seks është individuale, mirpo supozohet se mund të zgjat deri në tre muaj mesatarisht, ka raste kur edhe një vit nuk paraqet ndonjë problem. Jepini vetes kohë për vetë – analizë, për të njohur nevojat tuaja seksuale, dhe në kohë të veproni si të nevojshme.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus