Kryesore » 2012 » Gusht » 10 » Seksi para martese ndalohet me ligj
12:52 PM
Seksi para martese ndalohet me ligj
Sipas nenit 490 të kodit penal, marokenët mund të burgosen nëse kanë marrëdhënie seksuale para martese. Kjo bazohet në ligjin islam, i cili ndalon njerëzit e pamartuar nga angazhimi në aktivitetin seksual.Redaktor i gazetës së përditshme të Marokut Al-Ahdath Al-Maghribia, Moktar el-Ghzioui, është duke jetuar me frikë jetën e tij, pasi ai shprehu mbështetjen për seksin para-martesor gjatë një debati televiziv lokal.
 "Unë jam shumë i frikësuar për veten dhe familjen time. Kjo është një goditje e vërtetë për të gjithë modernistët që mendonin se Maroku ishte duke ecur përpara."Sipas nenit 490 të kodit penal, marokenët mund të burgosen nëse kanë marrëdhënie seksuale para martese. Kjo bazohet në ligjin islam, i cili ndalon njerëzit e pamartuar nga angazhimi në aktivitetin seksual.Kjo është arsyeja pse komentet televizive të zotit Ghzioui krijuan polemika të mëdha në një shoqëri që mbetet kryesisht konservatore.Organizata marokiene për të Drejtat e Njeriut është duke bërë thirrje për një rishikim të kodit penal, në mënyrë për të ndaluar ngacmimin e shpeshtë të grave nga meshkujt e irrituar.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus